Home › NDC Lookup › Ingredients › Hydrocortisone Valerate › 00713-0560-15
Hydrocortisone Valerate 2 mg/g Ointment — NDC 00713-0560-15 package photo
Label image from the product's FDA listing (DailyMed) — may show a different pack size or an older label revision.

Hydrocortisone Valerate 2 mg/g Ointment — NDC 0713-0560-15 (Billing 00713-0560-15)

by Cosette Pharmaceuticals, Inc. · 1 TUBE in 1 CARTON / 15 g in 1 TUBE

This is a package of Hydrocortisone Valerate 2 mg/g Ointment from Cosette Pharmaceuticals, Inc., marketed since May 2021 and currently FDA-listed; retail pharmacies pay about $2.29 per g (NADAC). It is the main listing for this product, which comes in 3 package sizes.

NDC 00713-0560-15
🏷️ FDA NDC (as labeled) 0713-0560-15 billing pads the labeler segment with a zero
This package
Contains15 g in 1 tube Cost per g$2.29 NADAC Per package$34.40 / 15 g Pack sizes3 compare ↓
Also priced by: Part D plans $0.6643/unit — full pricing hub ↓
Main listing for product 0713-0560 · Also comes in: 45 g 0713-0560-37 60 g 0713-0560-60
Rx only Generic On market Non-controlled ⇄ Compare with another NDC
🗂️ FDA directory synced Oct 1, 2026 · this listing last changed Jul 24, 2026 · sources: openFDA · FDA label (DailyMed) · FDA Orange & Purple Book · First Databank · CMS NADAC, ASP, Medicare & Medicaid · RxNorm
📋 All sources & update times →

Identity & classification

Regulatory identifiers FDA, NLM and CMS codes for this package

FDA NDC (as labeled) 0713-0560-15
Product NDC 0713-0560
11-digit billing NDC 00713056015
NCPDP billing unit GM — per gram (weight)
RxCUI 1370750
UNII 68717P8FUZ
UPC 0307130560603
Application # ANDA211764
SPL Set ID 1cb06573-1ac8-4dfe-8123-00bbd20a1650
Established class (EPC) Corticosteroid
Mechanism of action Corticosteroid Hormone Receptor Agonists
DEA schedule Non-controlled
Marketing category ANDA
Marketing status On market
FDA listing status Listed (active directory)
Marketing start 2021-05-03
Route TOPICAL
Dosage form OINTMENT
Substance HYDROCORTISONE VALERATE
TE code (Orange Book) AB · RLD · RS

Drug-database identifiers Medi-Span GPI and First Databank GCN / HICL / AHFS classification

GPI-14 90550075204205
GPI class Hydrocortisone Valerate
GCN Seq No 007533
GCN 06040
HICL code 003298
Ingredient (HICL) Hydrocortisone Valerate
HIC1 code Q
Therapeutic class — broad (HIC1) Ear/Eye/Nose/Rectum/Topical/Vagina/Other
HIC2 code Q5
Therapeutic class — intermediate (HIC2) Agents Acting Principally On The Skin
HIC3 code Q5P
Therapeutic class — specific (HIC3) Topical Anti-Inflammatory Steroidal
AHFS code 52:08.08.00
AHFS class Corticosteroids (Eent)
FDB label name HYDROCORTISONE VAL 0.2% OINTMT
FDB brand name Hydrocortisone Valerate
Legend status F — Federal legend — prescription drug or device
Quick answers
  • GSN (GCN sequence number): 007533
  • GCN: 06040
  • GPI-14 (Medi-Span): 90550075204205
  • HICL (First Databank): 003298
  • AHFS class code: 52:08.08.00
  • RxCUI (RxNorm): 1370750
Why two NDCs? The FDA registers this code as 0713-0560-15 — a 4-4-2 layout, and that's what's printed on the package and shown on DailyMed. For insurance claims, every NDC is standardized to a uniform 11-digit 5-4-2 format by adding a zero to the labeler segment → 00713-0560-15. Same drug, same package — only the format differs.
Where does this data come from?
Identifiers from the FDA openFDA NDC Directory and Structured Product Labeling; RxCUI from RxNorm (NLM); GPI from Medi-Span; GCN / HIC / AHFS / legend from First Databank.

RxNorm drug class

This medicine belongs to the Corticosteroid class.

Pharmacologic class Corticosteroid
Drug family (ATC) Corticosteroids, moderately potent (group II), Corticosteroids, potent (group III), Corticosteroids for local oral treatment
How it works Corticosteroid Hormone Receptor Agonists
Where does this data come from?
Therapeutic classes from RxNorm RxClass (U.S. National Library of Medicine) — Established Pharmacologic Class (FDA), ATC drug family (WHO) and mechanism of action, matched by this product’s RxCUI.

Clinical

Label name HYDROCORTISONE VAL 0.2% OINTMT Ingredient Hydrocortisone Valerate
📖 What it is MedlinePlus · NLM

Hydrocortisone topical is used to treat redness, swelling, itching, and discomfort of various skin conditions. Hydrocortisone is in a class of medications called corticosteroids. It works by activating natural substances in the skin to reduce swelling, redness, and itching.

Read the full MedlinePlus article ↗
📗 Our plain-language guide HelloPharmacist
  • It depends on the product. Tablets and oral granules are used for adrenal insufficiency, among other conditions. Injections are used for severe allergic states and skin diseases. R...
  • Don't stop it suddenly if you take it for adrenal insufficiency. Stopping abruptly can cause adrenal crisis, which can be fatal. Talk to your prescriber before making any changes.
  • Common ones are fluid retention, higher blood pressure, changes in blood sugar, mood changes, bigger appetite and weight gain. Call your doctor for signs of infection, vision chang...
  • Grapefruit juice and some antifungals and antibiotics can raise hydrocortisone levels. Some seizure medicines and rifampicin can lower them. Tell me about any diabetes medicines, w...
📖 Read our full Hydrocortisone guide →
8
Nutrient depletion considerations

Hydrocortisone may be associated with lower levels of 8 nutrients — worth a chat with your pharmacist, not a cause for alarm.

An association is not a deficiency. Educational only — don't start or stop anything without professional guidance.
Where does this data come from?
Plain-language summary from MedlinePlus (U.S. National Library of Medicine); supplement & herbal interactions and nutrient depletion data from the Natural Medicines database; our full guide is HelloPharmacist editorial content.

Pricing

A drug doesn't have one price. Each row is a different public payment system, and none is what you'd pay at the counter — that depends on your insurance. The ⓘ on each row explains what it measures.

Price systemPer gPer package
Retail pharmacies payNADAC · weekly $2.294 $34.40 / 15 g
Medicaid paysCMS SDUD · 12 mo No recent Medicaid claims on file for this NDC — rare and low-volume NDCs are suppressed in the public data.
Medicare drug plans payPart D · Q2 2026 $0.6643 $9.96 / 15 g
NADAC price history (per g) — tap or hover for the price & month
Aug 2021 Dec 2025 Apr 2026 Sep 2026 $3.638 $2.016
▼ Down 37% over the last 14 months.
Where does this data come from?
NADAC (National Average Drug Acquisition Cost) is the CMS weekly pharmacy-acquisition-cost survey — what pharmacies pay. ASP (Average Sales Price) is the CMS Medicare Part B drug-payment file, published quarterly. Medicaid pays is computed by us from CMS State Drug Utilization Data (total reimbursed ÷ units, trailing 12 months) — gross of rebates and inclusive of dispensing fees, so it reflects what Medicaid paid, not an acquisition cost. Medicare drug plans pay is the median negotiated point-of-sale unit cost across plans listing this NDC in the CMS quarterly Prescription Drug Plan pricing files, before rebates. The VA pays is the federal contract price (FSS, and the statutory Big 4 ceiling where listed) from the VA National Acquisition Center pharmaceutical price file. All are free public government data; each measures a different payer, so the figures are not directly comparable.

Packaging — all sizes for this product

Package NDCDescription Per unit Per pack Marketing startMarketing endStatus
00713-0560-15 You're viewing this Main listing 1 TUBE in 1 CARTON / 15 g in 1 TUBE $2.29 / g $34.40 2021-05-03 — Active
00713-0560-37 0713-0560-37 1 TUBE in 1 CARTON / 45 g in 1 TUBE $1.58 / g $71.03 2021-05-03 — Active
00713-0560-60 0713-0560-60 1 TUBE in 1 CARTON / 60 g in 1 TUBE $1.16 / g $69.63 2021-05-03 — Active

Per g, this pack runs about 98% above the cheapest pack (NDC 00713-0560-60, $1.16 vs $2.29 NADAC).

Pack size FAQ

What quantity is in this package?
This package is listed by the FDA — 1 tube in 1 carton / 15 g in 1 tube.
What NDC number is used to bill for this package of Hydrocortisone Valerate 2 mg/g Ointment?
Use the 11-digit billing form listed in the identifiers section of this page. Pharmacy and medical claims use the 11-digit form; the FDA label may print a shorter form of the same code.

Prices are the latest CMS NADAC pharmacy acquisition cost per NDC; per-pack figures are per-unit × pack quantity, shown only when the pack is denominated in the same measure NADAC prices.

Therapeutic equivalents

ProductLabelerPackNADAC/unitTEStatusPrice vs. this
Hydrocortisone Valerate 2 mg/g 00713-0720-15 Cosette 1 tube $0.374 AB Availability likely save 84%
Hydrocortisone Valerate 2 mg/g 51672-1290-01 Sun 1 tube $0.374 AB Availability likely save 84%
Hydrocortisone Valerate 2 mg/g 68180-0954-01 Lupin 1 tube $0.374 AB Availability likely save 84%
Hydrocortisone Valerate 2 mg/gthis 00713-0560-15 Cosette 1 tube $2.294 AB Availability likely —
Hydrocortisone Valerate 2 mg/g 51672-1292-01 Sun 1 tube $2.294 AB Availability likely —
Hydrocortisone Valerate 2 mg/g 68462-0836-17 Glenmark 1 tube $2.796 — FDA listed +22%
About this product: this is a generic version of the medicine. FDA equivalence ratings are shown when available, and other versions are listed above, least expensive first.
Where does this data come from?
Equivalents are other NDCs of the same ingredient, form and route from the openFDA NDC Directory, ranked least-expensive-first by NADAC. Therapeutic-equivalence (AB) ratings come from the FDA Orange Book; biologics use the FDA Purple Book for biosimilar & interchangeable status.

Availability & generic status

🏛️
2021
On the market since
May 2021
📍
2026
Currently FDA-listed
5 years listed
🔓
·
Generic on the market
this product is a generic
✅This is a generic drug

This product is an FDA-approved generic. Other versions of the same drug are listed under Therapeutic equivalents, least expensive first.

Where does this data come from?
Patents and exclusivity from the FDA Orange Book (small-molecule drugs), refreshed from public FDA data. Generic launch timing is an estimate, not a guarantee.

What it looks like

Color white
One label can cover several strengths, so colors may be combined — always confirm a loose pill against the dispensed prescription label or a pharmacist.
Where does this data come from?
Physical description (imprint, shape, color, scoring, coating) from this product’s FDA Structured Product Labeling (SPL), mirrored from DailyMed / openFDA.

Inactive Ingredients / Excipients

Inactive ingredients, also called excipients, are components of the drug product other than the active ingredient. They may include fillers, dyes, coatings, preservatives, flavors, or other formulation ingredients.

💡 Tap an ingredient (hover on desktop) to see what it is and why it’s used.

  • UNII HHT01ZNK31
    Carbomer Homopolymer Type B is a synthetic polymer made from acrylic acid. It absorbs water and forms a gel, so it's used in medicines as a thickener, suspending agent, and to help create a smooth texture in creams, gels, and lotions.
  • UNII N6K5787QVP
    Light mineral oil is a clear, odorless liquid derived from petroleum. In medicines, it acts as a lubricant and emollient to help the product spread smoothly and improve texture.
  • UNII A2I8C7HI9T
    Methylparaben is a preservative derived from benzoic acid that prevents growth of bacteria, fungi, and mold in medicines. It extends the product's shelf life and maintains safety during storage.
  • UNII 4T6H12BN9U
    Petrolatum is a purified mineral oil-based jelly derived from petroleum. In medicines, it acts as an emollient, lubricant, and moisture barrier to soften skin, reduce friction, and help prevent water loss from formulations.
  • UNII 6DC9Q167V3
    Propylene glycol is a clear liquid derived from petroleum or vegetable sources. It acts as a solvent, humectant, and preservative in medicines, helping dissolve active ingredients and maintain product stability.
  • UNII 368GB5141J
    A detergent and foaming agent derived from coconut or palm oil. In medications, it helps break down and mix oil and water-based ingredients, aids in tablet disintegration, and improves how the drug dissolves and spreads in the mouth or digestive system.
  • UNII 22ADO53M6F
    A mineral salt derived from phosphoric acid, used as a buffer to maintain the pH balance of the medication and help stabilize the active ingredients.
  • UNII 4OH5W9UM87
    A synthetic emulsifier and surfactant derived from stearic acid. It helps oils and water mix together in liquid medicines and creams, and improves how the product spreads and feels on the skin.
  • UNII V56DFE46J5
    Steareth-2 is a synthetic emulsifier made from stearic acid and ethylene oxide. It helps mix oil and water-based ingredients together in the formulation and may improve how the medicine spreads or dissolves.
  • UNII 2KR89I4H1Y
    Stearyl alcohol is a waxy, fatty substance derived from natural oils or made synthetically. It acts as an emulsifier and thickener in medicines, helping mix ingredients together and give the product the right texture.
  • UNII 059QF0KO0R
    Water is a liquid solvent that dissolves and mixes ingredients together in liquid medicines, syrups, and injections. It helps distribute the active drug evenly throughout the product.

11 inactive ingredients listed in the exact product block matched to this NDC.

Where does this data come from?
Data sourced from official FDA Structured Product Labeling (SPL) via DailyMed — ingredient classCode="IACT" elements from the exact product block matched by this NDC. Label-section narrative from DailyMed / the openFDA label index is shown separately when available.

Inactive ingredient FAQ

Are inactive ingredients the same for every manufacturer?
No. Inactive ingredients can differ by manufacturer, dosage form, strength, and package / product version.
Why might an inactive ingredient be missing?
Some SPLs do not provide a complete structured inactive-ingredient list, and older or unusual labels may only include the information in narrative text.
Can inactive ingredients matter?
Yes. They can matter for allergies, intolerances, dyes, gluten / lactose concerns, preservatives, and formulation differences — but confirm with a pharmacist or the manufacturer when it’s clinically important.

Manufacturer & labeler

LabelerCosette Pharmaceuticals, Inc.
Application holderCOSETTE PHARMACEUTICALS NC LABORATORIES LLC
FDA applicationANDA211764 (ANDA)
Labeler code00713
First marketedMay 2021
Product typeHuman Prescription Drug
Portfolio99 products on file
The labeler markets the product; the application holder owns the FDA approval. They’re often the same company but can differ (e.g. a repackager or an authorized generic). A mailing address / phone appears here when the manufacturer includes it in the product’s FDA label (not all do).
Where does this data come from?
Labeler, application holder and registered establishment from the FDA openFDA NDC Directory and Drugs@FDA; address/contact from the product’s FDA label.

Full prescribing information FDA SPL

The complete FDA label for this product — the official prescribing information, verbatim, section by section. Very long sections are excerpted here and marked; the full text is on DailyMed (linked in the sources below). Jump with a chip, search within the label, or expand everything.
🎯 Indications and Usage 30 words ▾

INDICATIONS AND USAGE Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% is a medium potency corticosteroid indicated for the relief of the inflammatory and pruritic manifestations of corticosteroid responsive dermatoses in adult patients.

⏱️ Dosage and Administration 103 words ▾

DOSAGE AND ADMINISTRATION Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% should be applied to the affected area as a thin film two or three times daily depending on the severity of the condition. As with other corticosteroids, therapy should be discontinued when control is achieved. If no improvement is seen within 2 weeks, reassessment of the diagnosis may be necessary.

Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% should not be used with occlusive dressings unless directed by a physician. Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% should not be applied in the diaper area if the patient requires diapers or plastic pants as these garments may constitute occlusive dressing.

⛔ Contraindications 24 words ▾

CONTRAINDICATIONS Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% is contraindicated in those patients with a history of hypersensitivity to any of the components of the preparation.

🤒 Adverse Reactions 179 words ▾

ADVERSE REACTIONS In controlled clinical trials, the total incidence of adverse reactions associated with the use of hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% was approximately 12%. These included worsening of condition (2%), transient itching (2%), irritation (1%) and redness (1%). In controlled clinical studies involving pediatric atopic dermatitis patients 2 through 12 years of age (n=64), the incidence of adverse experiences was approximately 28.1%, which is higher than that seen in adult patients.

Reported reactions included eczema (12.5%), pruritis (6%), stinging (2%), and dry skin (2%). Patients were not specifically evaluated for signs of atrophy (thinning, telangiectasia, erythema). No studies were performed to assess adrenal suppression and/or growth suppression.

The following additional local adverse reactions have been reported with topical corticosteroids, and they may occur more frequently with the use of occlusive dressings. These reactions are listed in an approximate decreasing order of occurrence: burning, dryness, folliculitis, acneiform eruptions, hypopigmentation, perioral dermatitis, allergic contact dermatitis, secondary infection, skin atrophy, striae, and miliaria. To report SUSPECTED ADVERSE REACTIONS, contact Cosette Pharmaceuticals, Inc. at 1-800-922-1038 or FDA at 1-800-FDA-1088 or www.fda.gov/medwatch .

🤰 Pregnancy ~1 min read ▾

Pregnancy Teratogenic Effects Pregnancy Category C Corticosteroids have been shown to be teratogenic in laboratory animals when administered systemically at relatively low dosage levels. Some corticosteroids have been shown to be teratogenic after dermal application in laboratory animals. Dermal embryofetal developmental studies were conducted in rabbits and rats with hydrocortisone valerate cream, 0.2%.

Hydrocortisone valerate cream, 0.2%, was administered topically for 4 hours/day, rather than the preferred 24 hours/day, during the period of organogenesis in rats (gestational days 5-16) and rabbits (gestational days 6-19). Topical doses of hydrocortisone valerate up to 9 mg/kg/day (54 mg/m 2 /day) were administered to rats and 5 mg/kg/day (60 mg/m 2 /day) were administered to rabbits. In the absence of maternal toxicity, a significant increase in delayed skeletal ossification in fetuses was noted at 9 mg/kg/day [2.5X the Maximum Recommended Human Dose (MRHD) based on body surface area (BSA) comparisons] in the rat study.

No malformations in the fetuses were noted at 9 mg/kg/day (2.5X MRHD based on BSA comparisons) in the rat study. Indicators of embryofetal toxicity, significant decrease in fetal weight at 2 mg/kg/day (1X MRHD based on BSA) and a significant increase in post-implantation loss and embryo resorption at 5 mg/kg (3X MRHD based on BSA), were noted in the rabbit study. A significant increase in delayed skeletal ossification in fetuses was noted at 5 mg/kg/day (3X the MRHD based on BSA comparisons) in the rabbit study.

Increased numbers of fetal malformations (e.g., cleft palate, omphalocele and clubbed feet) were noted at 5 mg/kg/day (3X MRHD based on BSA comparisons) in the rabbit study. There are no adequate and well-controlled studies in pregnant women. Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% should be used during pregnancy only if the potential benefit justifies the potential risk to the fetus.

🧒 Pediatric Use 147 words ▾

Pediatric Use Safety of this product in pediatric patients has not been established. There is no data on adrenal suppression and/or growth suppression. Because of a higher ratio of skin surface area to body mass, pediatric patients are at a greater risk than adults of HPA axis suppression and Cushing's syndrome when they are treated with topical corticosteroids.

They are therefore also at a greater risk of adrenal insufficiency during and/or after withdrawal of treatment. Adverse effects including striae have been reported with inappropriate use of topical corticosteroids in infants and children. (See PRECAUTIONS ) HPA axis suppression, Cushing's syndrome, linear growth retardation, delayed weight gain, and intracranial hypertension have been reported in children receiving topical corticosteroids.

Manifestations of adrenal suppression in children include low plasma cortisol levels, and an absence of response to ACTH stimulation. Manifestations of intracranial hypertension include bulging fontanelles, headaches, and bilateral papilledema.

🧓 Geriatric Use 46 words ▾

Geriatric Use Clinical studies of hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% did not include sufficient numbers of subjects aged 65 and over to determine whether they respond differently from younger subjects. Other reported clinical experience has not identified differences in responses between the elderly and younger patients.

🆘 Overdosage 21 words ▾

OVERDOSAGE Topically applied hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% can be absorbed in sufficient amounts to produce systemic effects (see PRECAUTIONS ).

🧬 Clinical Pharmacology 182 words ▾

CLINICAL PHARMACOLOGY Like other topical corticosteroids, hydrocortisone valerate has anti-inflammatory, antipruritic and vasoconstrictive properties. The mechanism of the anti-inflammatory activity of the topical steroids, in general, is unclear. However, corticosteroids are thought to act by the induction of phospholipase A 2 inhibitory proteins, collectively called lipocortins.

It is postulated that these proteins control the biosynthesis of potent mediators of inflammation such as prostaglandins and leukotrienes by inhibiting the release of their common precursor arachidonic acid. Arachidonic acid is released from membrane phospholipids by phospholipase A 2 . Pharmacokinetics The extent of percutaneous absorption of topical corticosteroids is determined by many factors including the vehicle and the integrity of the epidermal barrier.

Occlusive dressings with hydrocortisone for up to 24 hours have not been demonstrated to increase penetration; however, occlusion of hydrocortisone for 96 hours markedly enhances penetration. Topical corticosteroids can be absorbed from normal intact skin. Inflammation and/or other disease processes in the skin may increase percutaneous absorption.

Studies performed with hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% indicate that it is in the medium range of potency as compared with other topical corticosteroids.

📦 How Supplied / Storage and Handling 66 words ▾

HOW SUPPLIED Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% is supplied in the following tube sizes: 15 g NDC 0713-0560-15 45 g NDC 0713-0560-37 60 g NDC 0713-0560-60 STORAGE Store at controlled room temperature 20° to 25°C (68° to 77°F) with excursions permitted between 15° to 30°C (59° to 86°F). [See USP Controlled Room Temperature.] Distributed by: Cosette Pharmaceuticals, Inc. South Plainfield, NJ 07080 8-0560CPLNC2 Rev. 10/2022 VC7690

📦 Storage and Handling 40 words ▾

STORAGE Store at controlled room temperature 20° to 25°C (68° to 77°F) with excursions permitted between 15° to 30°C (59° to 86°F). [See USP Controlled Room Temperature.] Distributed by: Cosette Pharmaceuticals, Inc. South Plainfield, NJ 07080 8-0560CPLNC2 Rev. 10/2022 VC7690

📋 Description 122 words ▾

DESCRIPTION Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2%, contains hydrocortisone valerate, 11,21-dihydroxy-17-[(1-oxopentyl)oxy]-(11β)-pregn-4-ene-3,20-dione, a synthetic corticosteroid for topical dermatologic use. The corticosteroids constitute a class of primarily synthetic steroids used topically as anti-inflammatory and antipruritic agents. Chemically, hydrocortisone valerate is C 26 H 38 O 6 .

It has the following structural formula: Hydrocortisone valerate has a molecular weight of 446.58. It is a white, crystalline solid, soluble in ethanol and methanol, sparingly soluble in propylene glycol and insoluble in water. Each gram of hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% contains 2 mg hydrocortisone valerate in a hydrophilic base composed of carbomer 974P, sodium phosphate dibasic anhydrous, methylparaben, light mineral oil, propylene glycol, purified water, sodium lauryl sulfate, steareth-2, steareth-100, stearyl alcohol, and white petrolatum. structure

💬 Information for Patients 155 words ▾

Information for Patients Patients using topical corticosteroids should receive the following information and instructions: This medication is to be used as directed by the physician. It is for external use only. Avoid contact with the eyes.

This medication should not be used for any disorder other than that for which it was prescribed. The treated skin area should not be bandaged, otherwise covered or wrapped, so as to be occlusive unless directed by the physician. Patients should report to their physician any signs of local adverse reactions.

Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% should not be applied in the diaper areas as diapers or plastic pants may constitute occlusive dressings. (See DOSAGE AND ADMINISTRATION .) This medication should not be used on the face, underarms, or groin areas unless directed by the physician. As with other corticosteroids, therapy should be discontinued when control is achieved.

If no improvement is seen within 2 weeks, contact the physician.

⚠️ Precautions ~3 min read ▾

PRECAUTIONS General Systemic absorption of topical corticosteroids can produce reversible hypothalamic-pituitary-adrenal (HPA) axis suppression with the potential for glucocorticosteroid insufficiency after withdrawal of treatment. Manifestations of Cushing's syndrome, hyperglycemia, and glucosuria can also be produced in some patients by systemic absorption of topical corticosteroids while on treatment. Patients applying a topical steroid to a large surface area or to areas under occlusion should be evaluated periodically for evidence of HPA axis suppression.

This may be done by using the ACTH stimulation, A.M. plasma cortisol, and urinary free cortisol tests. Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% has produced mild, reversible adrenal suppression in adult patients when used under occlusion for 5 days, 15 grams twice a day over 25 to 60% body surface area or when used three times a day over 20 to 30% body surface area to treat psoriasis for 3-4 weeks. If HPA axis suppression is noted, an attempt should be made to withdraw the drug, to reduce the frequency of application, or to substitute a less potent corticosteroid.

Recovery of HPA axis function is generally prompt upon discontinuation of topical corticosteroids. Infrequently, signs and symptoms of glucocorticosteroid insufficiency may occur, requiring supplemental systemic corticosteroids. For information on systemic supplementation, see prescribing information for these products.

Pediatric patients may be more susceptible to systemic toxicity from equivalent doses due to their larger skin surface to body mass ratios. (See PRECAUTIONS -- Pediatric Use ). If irritation develops, hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% should be discontinued and appropriate therapy instituted.

Allergic contact dermatitis with corticosteroids is usually diagnosed by observing a failure to heal rather than noting a clinical exacerbation, as with most topical products not containing corticosteroids. Such an observation should be corroborated with appropriate diagnostic patch testing. If concomitant skin infections are present or develop, an appropriate antifungal or antibacterial agent should be used.

If a favorable response does not occur promptly, use of hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% should be discontinued until the infection has been adequately controlled. Information for Patients Patients using topical corticosteroids should receive the following information and instructions: This medication is to be used as directed by the physician. It is for external use only.

Avoid contact with the eyes. This medication should not be used for any disorder other than that for which it was prescribed. The treated skin area should not be bandaged, otherwise covered or wrapped, so as to be occlusive unless directed by the physician.

Patients should report to their physician any signs of local adverse reactions. Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% should not be applied in the diaper areas as diapers or plastic pants may constitute occlusive dressings. (See DOSAGE AND ADMINISTRATION .) This medication should not be used on the face, underarms, or groin areas unless directed by the physician.

As with other corticosteroids, therapy should be discontinued when control is achieved. If no improvement is seen within 2 weeks, contact the physician. Laboratory Tests The following tests may be helpful in evaluating patients for HPA axis suppression: ACTH stimulation test A.M. plasma cortisol test Urinary free cortisol test Carcinogenesis, Mutagenesis, and Impairment of Fertility Long-term animal studies have not been performed to evaluate the carcinogenic potential of hydrocortisone valerate.

Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% was shown to be non-mutagenic in the Ames-Salmonella/Microsome Plate Test. There are no studies which assess the effects of hydrocortisone valerate on fertility and general reproductive performance. Pregnancy Teratogenic Effects Pregnancy Category C Corticostero… [Excerpted — this section continues on DailyMed.]

🍼 Nursing Mothers 69 words ▾

Nursing Mothers Systemically administered corticosteroids appear in human milk and could suppress growth, interfere with endogenous corticosteroid production, or cause other untoward effects. It is not known whether topical administration of corticosteroids could result in sufficient systemic absorption to produce detectable quantities in human milk. Because many drugs are excreted in human milk, caution should be exercised when hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% is administered to a nursing woman.

🧬 Pharmacokinetics 95 words ▾

Pharmacokinetics The extent of percutaneous absorption of topical corticosteroids is determined by many factors including the vehicle and the integrity of the epidermal barrier. Occlusive dressings with hydrocortisone for up to 24 hours have not been demonstrated to increase penetration; however, occlusion of hydrocortisone for 96 hours markedly enhances penetration. Topical corticosteroids can be absorbed from normal intact skin.

Inflammation and/or other disease processes in the skin may increase percutaneous absorption. Studies performed with hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% indicate that it is in the medium range of potency as compared with other topical corticosteroids.

📄 Carcinogenesis, Mutagenesis, Impairment of Fertility 53 words ▾

Carcinogenesis, Mutagenesis, and Impairment of Fertility Long-term animal studies have not been performed to evaluate the carcinogenic potential of hydrocortisone valerate. Hydrocortisone valerate ointment USP, 0.2% was shown to be non-mutagenic in the Ames-Salmonella/Microsome Plate Test. There are no studies which assess the effects of hydrocortisone valerate on fertility and general reproductive performance.

📄 Package Label / Principal Display Panel 75 words ▾

PRINCIPAL DISPLAY PANEL NDC 0713- 0560 -15 Hydrocortisone Valerate Ointment, USP Rx only 0.2% 15 g FOR TOPICAL USE ONLY. NOT FOR USE IN EYES. NDC 0713- 0560 -37 Hydrocortisone Valerate Ointment, USP Rx only 0.2% 45 g FOR TOPICAL USE ONLY. NOT FOR USE IN EYES. NDC 0713- 0560 -60 Hydrocortisone Valerate Ointment, USP Rx only 0.2% 60 g FOR TOPICAL USE ONLY. NOT FOR USE IN EYES. 15g carton 45g carton 60g carton

Source: FDA Structured Product Labeling, mirrored from DailyMed / openFDA. Prefer the government’s original formatting? View this label on DailyMed ↗

Medicare Part D spend CMS · PART D · 2026 (Q1)

Medicare Part D (outpatient prescription) spending for Hydrocortisone Valerate — the program that covers self-administered drugs. 3 manufacturers.
⚠️ Drug-level data: CMS publishes Part D spending by drug, not by NDC — these figures combine every manufacturer, strength and package size sold under the name Hydrocortisone Valerate. That’s a different level of aggregation than the Medicaid card above, which is specific to this exact 11-digit NDC (pack size included), so the two aren’t directly comparable.
Period
Total Part D spend
$306.9K
Claims incl. refills
5.6K
Beneficiaries
4.6K
Spend / beneficiary
$66.20
Spend / claim
$55.17
Trend by period
💵 About the dollar figures: spending is what Part D plans paid before confidential manufacturer rebates, so the program’s real net cost is lower. A blank patient count means fewer than 11 people — CMS hides counts that small to protect privacy. Source: CMS Medicare Quarterly Part D Spending by Drug (data.cms.gov), updated quarterly.
For educational and professional reference only — not medical advice. Pricing reflects published NADAC and CMS ASP (free public data) and may differ from your acquisition cost; always verify before billing or dispensing.